Aasian ja Tyynenmeren alue
Aasiassa ja Tyynenmeren alueella uusien laitteiden kysyntä jatkui hyvänä erityisesti Kiinassa ja Intiassa. Myös Kaakkois-Aasian maissa, Malesiassa, Singaporessa ja Thaimaassa, markkinat kehittyivät suotuisasti.
Kiinassa asuinrakentaminen muodostaa noin kaksi kolmasosaa rakentamisesta. Asuinrakentaminen jatkui vilkkaana, ja se lisääntyi erityisesti esikaupunkialueilla ja uusissa satelliittikaupungeissa. Myös toimistorakentaminen ja infrastruktuurihankkeet kehittyivät suotuisasti. Kokonaisuutena markkinat hieman tasaantuivat loppuvuonna alkuvuoden voimakkaan kasvun jälkeen.
Intian markkinat kasvoivat vuonna 2005 selvästi. Kiinan tapaan myös Intiassa asuinrakentaminen toimii kasvun veturina, mutta kaikki segmentit kehittyivät suotuisasti. Huoltotoiminta Aasian kasvavilla markkina-alueilla on vielä nuorta, mutta uusien laitteiden asentaminen lisää huoltopalvelujen kysyntää voimakkaasti.
Australiassa kysyntä jatkui hyvänä, mutta se siirtyi korkeiden rakennusten laitteista matalissa ja keskikorkeissa rakennuksissa käytettäviin laitteisiin. Aasiassa ja Tyynenmeren alueella KONEen uusien laitteiden tilaukset lisääntyivät poikkeuksellisen paljon. Aasian ja Tyynenmeren alueella merkittävimpiin tilauksiin kuuluivat tilaus Pekingin lentokentän uuteen terminaaliin, Australian ensimmäiset kohdekerrosohjauksella toimivat hissit City Central Toweriin Adelaideen ja Delhin metron laajennus.